اعتقاد داریم علاوه بر کلاس هوشمند باید معلم هوشمند داشته باشیم.

گفتگوی اختصاصی کلارنیوز با علیمردان محمدزاده رئیس آموزش و پرورش شهرستان کلاردشت

در مورد سابقه ی مدیریت و فعالیت های اجرایی خود قبل از پذیرش این سمت توضیح دهید؟

امسال سی و یکمین سال است که در خدمت مردم کلاردشت هستم. از سال 1367 در مدارس مشغول تدریس بودم و از سال 1372 کارشناس فرهنگی- هنری امور تربیتی بودم تا سال 1376که کارشناس برنامه ریزی امور تربیتی شدم و از سال 1378به مدت 7 سال به عنوان مسئول بازرسی آموزش و پرورش خدمت کردم و بعد از آن تا 30 تیر ماه 1393که ابلاغ مدیریت آموزش و پرورش کلاردشت را گرفتم دبیر روانشناسی بودم.

 

سطح فرهنگی - آموزشی دانش آموزان و دبیران را چطور ارزیابی می کنید؟

آموزش و پرورش کلاردشت 366 نیروی شاغل دارد که 10 درصد آن غیر بومی هستند. کادر آموزشی مناسب وجود دارد. البته در سطح ابتدایی نیازمند توانمند سازی نیروها هستیم؛بر اساس قانون ، نیروهایی که در پست خدماتی بودند جذب شدند که باید با کلاس های ضمن خدمت این سطح را بالا ببریم اما در دوره ی متوسطه وضعیت خوب است.

 

برای ارتقای سطح فرهنگی و آموزشی چه برنامه هایی انجام دادید؟

البته هنوز نتایج امتحانات نهایی خرداد 94 که میزان سنجش است، اعلام نشد اما در سال تحصیلی 92 و 93 رتبه کلاردشت خوب نبود، میانگین رتبه ها 26 از 32 شهرستان استان مازندران قابل قبول نیست.

برای ارتقای این سطح  اقداماتی از جمله حضور در جشنواره ها ی مختلف استانی، احیای سرگروه های درسی  درمقاطع مختلف تحصیلی، استفاده از مشاوران کشوری و استانی برای کنکور، کلاس های تقویتی اختیاری،اهمیت به مشاوره و هدایت  تحصیلی انجام شده است.

برای  کمتر شدن کلاس های خصوصی خارج  از مدرسه، کلاس هایی با معلمان خوب در مدرسه برگزار کردیم اما متاسفانه به علت عدم اعتماد خانواده ها به آموزش و پرورش و ... از این کلاس ها استقبال خوبی نشد.امیدواریم دانش آموزان در سال تحصیلی آینده استقبال بیشتری کنند.

 نمی توانیم کلاس های خصوصی را کاملا تعطیل کنیم اما می توانیم آن ها را ساماندهی کنیم . طرحی ارائه کردیم که همان معلمان که در خانه تدریس می کنند در محیط مدرسه این کلاس ها را برپا کنند که والدین هزینه ی کمتری بپردازند و کلاس ها تحت کنترل آموزش و پرورش باشد که خوشبختانه توانستیم تعدادی از دانش آموزان را جذب کنند.

برای آگاهی بخشی به دانش آموزان و والدین، جلسات هدایت تحصیلی گذاشتیم. ما از والدین می خواهیم که در کنکور و انتخاب رشته علاوه بر استعداد به علاقه فرزندانشان و بازار کار رشته هم توجه کنند.

 

به نظر شما عمده ترین مشکلات فرهنگیان کلاردشت چیست؟

فرهنگیان محترم کلاردشت مانند همه فرهنگیان در سرار کشور دغدغه های معیشتی دارند ، احساس می کنند بین کارمندان دولت و فرهنگیان تبعیض حقوقی وجود دارد .البته در کلاردشت مشکلات درمانی و امکانات رفاهی بیشتر است. در کلاردشت امکاناتی مانند خانه ی معلم ، مجتمع های فرهنگی-آموزشی و.. وجود ندارد.

فرهنگیان کلاردشت از بیمه طلایی ناراضی اند امیدواریم در سال 94 آموزش و پرورش  و بیمه قرارداد های خوبی منعقد کنند.

 

جایگاه مدیر در طرح دانش آموز محوری کجاست؟

مدیران در برابر دانش آموز محوری و تقلیل قدرت خود مقاومت می کنند، البته باید به دانش آموزان طرح را توضیح و فرهنگ سازی کرد. که دانش آموز محوری یعنی فعالیت دانش آموز در تمام بخش های مدرسه. همه به مدرسه کمک کنند و از ظرفیت دانش آموزان برای ارتقای سطح کیفی مدارس باحداقل هزنیه استفاده شود . تجلی دانش آموز محوری را می شود در شورا های دانش آموزی دید که از امسال نمایندگان این شورا ها در جلسات شورای دبیران حضور پیدا می کنند.

 

آیا برنامه ای برای کمتر شدن آسیب های اجتماعی توسط شبکه های ماهواره ای و اجتماعی دارید؟

فرار از شبکه های اجتماعی امکان پذیر نیست. با دستورالعمل نمی توان نیازی را کنترل نمود و باید از این امکان به صورت درست استفاده کنیم برای این منظور جلسه ای با پلیس فتا و آموزش استفاده صحیح از این امکانات را برگزار کردیم . اعتقاد داریم هم برای والدین هم دانش آموزان، باید دوستانه وارد عمل شد و فرهنگ استفاده درست از امکانات را آموزش داد.

 

چه تعداد از مدارس ما مجهز به کلاس های هوشمند هستند؟

وقتی مسئولیت را پذیرفتم با اینکه سه سال و چند ماه از طرح هوشمندسازی مدارس می گذشت فقط 32 کلاس هوشمند در سطح شهرستان داشتیم اما 70 درصد کارهای گذشته را در این چند ماه انجام دادیم و در حال حاضر 54 کلاس هوشمند داریم . البته ما از این روند راضی نیستیم و اعتقاد داریم علاوه بر کلاس هوشمند باید معلم هوشمند داشته باشیم که در حال شناسایی معلمان خصوصا برای پایه ی ششم هستیم . در صددیم تا پایان سال 94 همه ی مدارس حداقل یک کلاس هوشمند داشته باشند.

 

سفر شما به مدرسه نیکان چه تاثیری در عملکرد و برنامه ریزی های آموزش و پرورش داشته است؟

در مدرسه نیکان بر عکس ما فکر می کنند. این مدرسه بیش از 50 سال سابقه دارد یک مدرسه کاملا خصوصی که البته ما با حمایت فرماندار محترم وارد آنجا شدیم که جا دارد از دکتر صادق تشکر کنم .

در آن مدرسه برنامه ریزی شده از تمام حواس پنج گانه استفاده شود. در آنجا هنوز هم تخته سیاه و گچ وجود دارد. در کنار تخته های جدید و کلاس های هوشمندحتی روش دورهم نشستن آنها فرق داشت. در آن مدرسه دانش آموزان علاوه بر آموزش های معمول، مهارت های زندگی و باهم زیستن را می آموزند که در آموزش و پرورش ما این اشکال وجود دارد به عنوان مثال؛ تبدیل  نیمکتها به صندلی های تک نفره که هم زیستی را کاهش داده است.

متاسفانه خلاقیت را از کودکان و دانش آموزان گرفته ایم این کارها زمانبر است که دبیران پذیرای این کار نیستند.

 

افتخارات آموزش و پرورش شهرستان کلاردشت در سال 93 :

در طول سال  در سطح استان جشنواره های پرورشی و آموزشی برگزار می شود و در نهایت به شهرستان ها امتیاز می دهند. کلاردشت چون در این جشنواره ها حضور کمتری داشت. در برخی رشته ها از بین 32 شهرستان  ، رتبه  32  را داشت؛ اما در سال جاری آموزش و پرورش کلاردشت در این جشنواره ها شرکت و رتبه خوبی کسب نمود از جمله:

 • رتبه ی دوم استانی المپیاد نانو در مازندران توسط ثمین تقوی ، نگین صادقی و فاطمه اسعدی
 • رتبه دوم استانی توسط دانش آموزان سوم متوسطه از مدرسه غیردولتی شریف
 • موفقیت دانش آموزان فنی و حرفه ای شهید لطیفی در رشته مکانیک و ساختمان در غرب استان و راه یابی به مسابقات استانی
 • رتبه ی دوم استان و راه یابی به مسابقات کشوری علمی و کاربردی توسط خانم اعلایی از هنرستان راه زینب
 • رتبه 8  استانی در پیشرفت تحصیلی
 • رتبه ی اول استان در مسابقات هویت بخشی به فرهنگ دینی توسط زهرا ازوجی
 • رتبه ی برتر کشوری در مسابقه ی پرسش مهر توسط امیر پاشا نقیبی متوسطه ی اول
 • رتبه ی برتر انشاء نماز  و منتخب کشوری توسط زهرا تیمورنژاد
 • رتبه ی دوم استانی در صحیفه سجادیه توسط سیده زهرا نوراشرف الدین
 • رتبه ی برتر جشنواره قاصدک توسط مریم دلفان آذری
 • رتبه ی برتر استانی در جشنواره تجربیات برتر فرهنگیان توسط خانم گلبهار سلیمانپور
 • نائب قهرمان کشتی آسیا در ترکیه و راه یافته به مسابقات جهانی توسط امیرحسین کاووسی
 • نائب قهرمان در روی کیدز ترکیه توسط مهدی ویسی
 • رتبه دوم استانی در رشته داستان نویسی توسط زهرا داودی
 • رتبه برتر مسابقه قاصدک ویژه راهیان نور توسط فاطمه دلفان آذری
 • رتبه سوم کشوری در مسابقات پرس سینه توسط مهدی سلطانمرادی
 • راهیابی به اردوی تیم ملی کشتی کشور توسط احمد ویسی

چه برنامه هایی برای آینده دارید؟

-آماده سازی فضا های فیزیکی و ساماندهی نیروی انسانی

-تقویت ارتباط خانه و مدرسه

-تغییر نگرش در شیوه ی مشاوره و برطرف کردن کمبود مشاور

-ساخت و تجهیز آزمایشگاه و کارگاه

-احیای کتابخانه های مدارس

-جایگزین برای نیروهای غیر بومی که خواستار انتقالی هستند

-آموزش معاون های اجرایی

-اردوهای هدفمند یک روزه و چند روزه (بعد ماه مبارک رمضان)

-غنی سازی اوقات فراغت به ویژه در ایام تابستان

-البته اولویت امسال در بخش تعمیرات، ساماندهی سرویس های بهداشتی مدارس  است.

نظر شما درباره ایجاد فضایی برای فعالیت های فرهنگی هنری داش آموزان شهرستان کلاردشت در کلارنیوز چیست ؟

ایده بسیار خوبی است چراکه علاوه بر شناسایی استعدادها، انگیزه و علاقه ی دانش آموزان را افزایش می دهد.آموزش و پرورش کلاردشت استقبال می کند.

در پایان از اصحاب رسانه به ویژه پایگاه اطلاع رسانی کلارنیوز کمال تشکر دارم. امیدوارم با قلم نقدانه ما را در بهبود وضعیت آموزش و پرورش یاری نمائید.

 

 

اضافه کردن نظر

در زمینه‌ی انتشار نظرات مخاطبان رعایت چند مورد ضروری است:
لطفاً نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
کلارنیوز مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبان است.
کلارنیوز از انتشار نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
نظرات پس از تأیید مدیر بخش مربوطه منتشر می‌شود.


کد امنیتی
تازه کردن